İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri kapsamında, İstiklal marşının kabulünün 97.yıldönümünde Akçakoca Öğretmenevinde düzenlenen programla anıldı.
Saat 11.00’de Akçakoca Öğretmenevi konferans salonunda başlayan programa,  Kaymakamımız Sayın Yasin Öztürk, Belediye Başkanımız Sayın Cüneyt Yemenici Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Faruk Dengeşiğin yanı sıra, ilçe protokolünden çok sayıda isim katıldı. Program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam etti. Program da; Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan video gösterimi yapıldı.
İlçe genelindeki okullar arasında İstiklal Marşıyla ilgili yazılan şiir ve kompozisyon dallarında ödül almış öğrencilere  Kaymakamımız Sayın Yasin Öztürk, Belediye Başkanımız Sayın Cüneyt Yemenici ve Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Faruk Dengeşik tarafından ödülleri verildi. Ödül töreni sonrası, Gazinin verdiği ders adlı tiyatro gösterimi gerçekleşti ve ardından şiirler okundu. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile tüm şehitlerimiz için hatim duasının okunmasıyla program Gönül Yavuz İlkokulu özel eğitim sınıfı öğrencileri tarafından işaret diliyle “ Bir bayrak rüzgar bekliyor şiiri” konulu oratoryo ile devam etti ve istiklal marşını güzel okuma yarışması 1.si olan öğrenci tarafından okunan istiklal marşının mısralarıyla tören sona erdi.